Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 listopada 2014 r.
12:36
Edytuj ten wpis

Politycy na lubelskich cmentarzach. "Od rana do zmroku. To mnie nie męczy"

Autor: Zdjęcie autora PAP
2 4 A A

Ponad 60 wolontariuszy zbierało w sobotę przed południem datki na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Kwesta na tej jednej z najstarszych nekropolii w Polsce prowadzona jest już po raz 28.; potrwa do niedzieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wśród kwestujących dominują ludzie młodzi, studenci i uczniowie lubelskich szkół, są też osoby znane - politycy, przedstawiciele władz miejskich, lubelskich uczelni, artyści, społecznicy.

"Na cmentarzu w sobotę przed południem kwestowało ponad 60 osób. W piątek, w pierwszy dzień kwesty, uczestniczyło ponad 50 wolontariuszy, zebrano około sześciu tysięcy złotych" - powiedział PAP organizator zbiórki, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Stanisław Santarek.

Datki w sobotę rano zbierał na cmentarzu m.in. rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. "Tu są pochowani dawni rektorzy KUL, profesorowie, nasi absolwenci, studenci, darczyńcy. To dla nas okazja przypominania i podnoszenia zasług tych ludzi dla Lublina, bo oni stanowili też część tej społeczności miasta" - powiedział.

Wśród kwestujących na cmentarzu był też minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Podkreślił, że ratowanie zabytkowych nagrobków to również ochrona naszego dziedzictwa narodowego. "Nie ma nic cenniejszego niż takie szlachetne inicjatywy płynące z serca. Każdą akcję, która płynie prosto z serca, nie zarządzana odgórnie, jakimś nakazem, warto wspierać" - powiedział.

W kweście jako wolontariusz wziął też udział poseł Krzysztof Michałkiewicz. Zbieranie datków zapowiedzieli również posłanka Joanna Mucha i poseł Lech Sprawka. Santarek powiedział, że zwykle każdego roku kwestuje w sumie około 200 osób. "Dobrze jak kwestują osoby znane, bo takim ludzie chętnie wrzucają pieniądze do puszek" - dodał.

Od rana do nocy

Wyróżniającym się wolontariuszem jest od kilku lat miejski radny Zbigniew Jurkowski, który wytrwale zbiera datki przez wszystkie dni kwesty, od wczesnych godzin rannych do zapadnięcia zmroku. "To mnie nie męczy. Motywuje mnie to zaangażowanie i poświęcenie, jakie widać ze strony organizatorów" - powiedział.

Jurkowski, kiedy zapełnia mu się puszka, lub staje się już za ciężka, idzie do organizatorów po następną. Od kilku lat zbiera podczas kwesty największe kwoty - nawet kilkanaście tysięcy zł. "To wszystko zasługa mieszkańców i ich ofiarności" - mówi.

Wielu mieszkańców deklaruje, że każdego roku wrzuca datki do puszek. "Mamy w Lublinie piękny cmentarz i trzeba ratować te piękne nagrobki, nieraz misternie wyrzeźbione. Dziś już takich nikt nie robi. Kiedyś nagrobek był takim małym dziełem sztuki, coś mówił o zmarłym. Trzeba to ocalić" - powiedziała jedna z kobiet.

Kwesta potrwa do niedzieli.

Warto wrzucać

Dotychczas dzięki zbiórkom prowadzonym od 27 lat, na lubelskim cmentarzu wyremontowano 268 nagrobków. W ub. roku zebrano ponad 88 tys. zł; wyremontowano 10 nagrobków, m.in. nagrobek Brygidy Kossakowskiej, która była babką Henryki Pustowójtówny, adiutantki generała Mariana Langiewicza w powstaniu styczniowym.

Organizatorzy zbiórki planują remont kolejnych 10 nagrobków z pierwszej połowy XIX w., w najstarszej części cmentarza. Szacują, że będzie potrzeba na to ok. 100 tys. zł. Według Santarka w najstarszej części cmentarza renowacji wymaga jeszcze blisko tysiąc grobów. Wiele nagrobków wykonano z piaskowca i wapienia, które są podatne na zniszczenia pod wpływem warunków atmosferycznych.

Cmentarz przy ul. Lipowej ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.

Na cmentarzu spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński. Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury.

W części prawosławnej dobiegają końca prace remontowe ponad 350 najstarszych nagrobków, finansowane w większości z dotacji unijnej.

Pozostałe informacje

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Na drugim stopniu podium międzynarodowego turnieju zapaśniczego „Jovenes Promesas” stanął Igor Shepetun. Z kolei Piotr Lewandowski zakończył rywalizację z brązowym medalem. Turniej rozegrany został w hiszpańskiej miejscowości La Nucia

Allegro ADS - usługi agencji vs in-house

Allegro ADS - usługi agencji vs in-house

Allegro ADS to platforma reklamowa, która umożliwia sprzedawcom efektywne dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Wybór między prowadzeniem kampanii reklamowych na własną rękę a skorzystaniem z usług specjalistycznej agencji jest kluczowy dla sukcesu tych działań. W tym artykule porównujemy te dwa podejścia, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego biznesu.

Tragiczny finał towarzyskiego spotkania. Siedem osób poparzonych biopaliwem

Tragiczny finał towarzyskiego spotkania. Siedem osób poparzonych biopaliwem

Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się podczas towarzyskiego spotkania w trakcie majówki. Przy dolewaniu biopaliwa do kominka poparzonych zostało siedem osób. Jedna z nich trafiła do szpitala.

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Włączenie luksferów do nowoczesnych projektów architektonicznych i wnętrzarskich wymaga zrozumienia ich unikalnych właściwości oraz kreatywnego podejścia, aby zwiększyć estetykę i funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie odpowiadając na współczesne wymagania dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia będzie otwarta w sobotę 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na ten dzień zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego.

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Martyna Kłoda z Sokoła Lublin wywalczyła złoty medal podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Dolnośląskie 2024”, które rozegrane zostały w Miliczu

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Kolejny raz mobilny dentobus pojedzie do mniejszych miast i wsi w regionie. Skorzystają głównie dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do stomatologa.

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty